רפואת עיניים אופטיקה
 

מגזין עיניים, עיתון עיניים, מגזין לרפואת עינייםעיוורון צבעים, דרכים לשיפור?
מאת: ד’‘ר משה מלכין, מומחה למחלות וניתוחי עיניים, מנהל רפואי Eyes.co.il
נושא שכוח אל, שנדחק אל קרן זווית ברפואת העיניים. זה נושא שאומנם נלמד באופן רופף, אי שם לקראת בחינות ההתמחות, אך מי מתעסק איתו? כמעט אף אחד (אלא אולי בצורתו הנרכשת). רב רופאי העיניים לא עורכים בדיקת צבעים כרוטינה. כנראה שהסיבה נעוצה בחסר היכולת לעזור- כי הרי ידוע, שאין מזור.
 

כל מה שחשוב לדעת על הסרת משקפיים בלייזר
החלטה על הסרת משקפיים מלווה בחששות מוצדקים. כולם מסכימים שלפני שבוחרים להסיר משקפיים חשוב לקרוא כמה שיותר מידע על הניתוח, הרופא המנתח ותופעות לוואי אפשריות. בנוסף, לבקש המלצות ממכרים ובני משפחה וכמובן לעבור סדרת בדיקות עיניים.

 

עדשות מגע מיוחדות לתיקון ליקויים אסתטיים ופיזיולוגיים בעיניים
גונן עומר, אופטומטריסט בכיר במרכז הרפואי 'עיניים ד"ר לוינגר'
ליקויים אסתטיים בעיניים יכולים להיות מולדים או להיגרם כתוצאה מתאונה או מחלה עינית. עיוותים אסתטיים בעיניים מסוג זה גורמים לחוסר ביטחון ולקשיים חברתיים ורגשיים.

 

שלושה עשורים לניתוחי הסרת משקפיים בלייזר
מאת: עיניים, המרכז הרפואי ד''ר לוינגר
כ- 10,000 ישראלים בוחרים להיפרד מהמשקפיים ומעדשות המגע מדי שנה. רפואת העיניים והמכשור הרפואי עברו כברת דרך ארוכה מאז בוצע הניתוח הראשון להסרת משקפיים לפני כשלושה עשורים. 

 

ניתוח קטרקט בלייזר
ד''ר שמואל לוינגר
קטרקט (ירוד) היא מחלת עיניים המתפתחת בדרך כלל לאחר גיל 55 ושכיחה מאד לאחר גיל 65. כיום קטרקט הוא הסיבה העיקרית לעיוורון בעולם. רק בישראל מבוצעים מדי שנה כ- 50,000 ניתוחים ולמעלה ממחציתם במרכזים רפואיים פרטיים בקהילה.
 

השתלת קרנית בלייזר
מאת: פרופ' ישראל קרמר
חידוש בתחום השתלות קרנית – טכנולוגיה שמבטיחה תוצאות טובות יותר בהתאמת השתל ובאיכות הראייה המושגת הצורך בניתוח השתלת קרנית אינו שכיח וההערכה היא כי בישראל מבוצעים מדי שנה כמה מאות השתלות קרנית.
 

מחלות בקרנית העין והשפעתן על הראייה
מאת ד''ר אורי מלר, מנתח בכיר במרכז הרפואי 'עיניים' ומנהל מרפאת קטרקט, רופא עיניים בכיר בבית חולים קפלן ויושב ראש חוג קטרקט
קרנית העין היא השכבה הקדמית של העין והיא האחראית על השבירה האופטית העיקרית של קרני האור החודרות לתוך העין.
 

חידושים ברפואת עיניים - קטרקט, קרנית ורפרקציה
בכנס הבינלאומי החמישי לרופאי עיניים שהתקיים בסוף השבוע והתמקד בניתוחי רפרקציה, קטרקט וקרנית, הוצגו שיטות ניתוחיות וטיפולים חדשניים.
 

רשלנות רפואית, רפואת עיניים
כמעט כל יום כולנו שומעים בכותרות כי הוגשה לבית המשפט תביעת רשלנות רפואית כזו או אחרת. אין חולק כי תחום משפטי זה טומן בחובו פעמים צער מצד המטופל אשר עשוי לסבול מנזק רפואי בשל מעשה או מחדל בטיפול רפואי, שכן הרופאים בני אנוש הם ועשויים לטעות.
 

טראומה בעיניים עקב פציעה
מאת: ד''ר נדב בלפר, מנתח בכיר במרכז הרפואי "עיניים", מנהל מרפאת עיניים במרפאות חוץ בסורוקה
 העין, האיבר שמעניק לנו את הראייה באמצעות קליטה של קרני אור והעברתם למוח לעיבוד התמונה,  רגישה ביותר לפגיעה. הטבע המתוחכם דאג לכך שלאיבר כה רגיש יהיה מבנה שיעניק לו הגנה: העיניים שקועות בארובת העין וכך עצמות הגולגולת מהוות חיץ כנגד חבלה מכאנית או חודרת, העפעפיים ורפלקס המצמוץ מגנים מפני חדירת גופים זרים שעלולים לפגוע בקרנית או בשלמות גלגל העין.
 

פרקים מיהדות, פסוקים מהרמב’‘ם
מאת: שלומית נצח, שיפור הראייה ובריאות העיניים והגוף לפי חוקי הטבע
חוקי הטבע להפעלה נכונה של העיניים הם חוקים בראשיתיים. מסתבר שקדמו לד’‘ר בייטס חכמי יהדות וביניהם הרמב’‘ם. כך, מוצאים אנו תיאורים מפורטים אודות הדרך של אומנות הראייה, ונביא את הבולטים שבהם:’‘הרוצה לשמור את הבריאות, צריך לדעת התנועות הנפשיות ולזהר מהן.
 

לא רואים ממטר, בעיות ראייה אצל ילדים
מאת: רונית הראל, מערכת ירחון הורים וילדים.
תמר בת השלוש לא הפסיקה להתלונן שהראש כואב לה נורא. הוריה המודאגים התרוצצו בין הרופאים בניסיון לאתר את מקור הכאב. רופא המשפחה ונוירולוגים ערכו לה בדיקות דם, צילומי רנטגן ואפילו היו שתלו את הבעיה בסתם וירוס ושלחו אותה עם סירופ אקמול הביתה.
 

פתרונות לראייה לקוייה
מאת: מר נתי פייט, מר מקס פופר ודר` ליאונרד רוטקוף
איבוד ראייה הינו בעל משמעות רבה לאדם. עם העלייה בתוחלת החיים, סובלים יותר ויותר אנשים מפגעי הזקנה, כולל מהפרעות בראייה. עפ’‘י מחקרים בעולם המערבי, אחוז האנשים הסובל מליקויי ראייה הולך וגדל. בארה’‘ב בלבד מדווח על 135 מליון אנשים מעל גיל 45 הסובלים בצורה זו או אחרת מליקויי ראייה.
 

הצבע במקורות היהודיים
באדיבות האוניברסיטה העברית בירושלים, המרכז להוראת המדעים
"ואת המשכן תעשה עשר יריעת שש משזר ותכלת וארגמן ותלעת שני" (שמות כו' 1). את יריעות המשכן ובגדי הכהונה ארגו מחוטים הצבועים בתכלת ארגמן ותולעת שני. גם בציצית (טלית קטן) שזור חוט צמר צבוע ותכלת הנקרא פתיל תכלת.
 

אל תקראו לי ‘‘קסוקר’‘
לקוח מתוך מדור בריאות לכל, מתוך פורטל הבריאות MIOK
ילדים דבוקים למסך המחשב הן בבית והן בבית הספר. הם סובלים מעייפות של העיניים שעלולה לגרום לקוצר ראייה, לדברי קבוצת חוקרים. אופטומטריסטים בשמונה מרכזים ברחבי ארה’‘ב בדקו 253 ילדים, ושאלו אותם לגבי הרגלי השימוש במחשב ולגבי תסמינים שקשורים לעייפות העיניים שלהם, כמו כאבי ראש.

 

הסרת משקפיים על ידי הרכבת עדשות מגע בלילה
מאת: אורית נבו שדמון, אופטומטריסטית, מנהלת קליניקת CLC ברעננה
תארו לעצמכם שיטה המאפשרת לכם לישון בלילה עם עדשות מגע, ולקום בבוקר עם ראייה טובה במשך כל היום וללא צורך בהרכבת משקפיים. שיטת טיפול זו נקראת אורטוקרטולוגי, או בקיצור אורטו-קיי. כבר בשנות השישים הבחינו מומחים לעדשות מגע, בתופעה של עדשות מגע הגורמות למיתון או ירידה בקוצר הראייה. 
 

אינטראלאסיק, הסרת משקפיים
ד''ר עמי הירש, מנהל רפואי של רשת המרכזים הרפואיים 'עיניים'
רשת ‘‘עיניים’‘ מביאה לישראל את הבשורה המהפכנית בעולם בתחום טיפולי הלייזר להסרת משקפיים, אינטראלאסיק טיפול לייזר המתבצע כולו באמצעות קרן הלייזר ללא התערבות יד אדם, וברמת הדיוק והבטיחות הגבוהות ביותר הקיימות כיום. לראשונה, אנשים בעלי מספרים גבוהים מאד יוכלו להיפטר מהמשקפיים.
 

בעין יפה, בדיקת עיניים סדירה מונעת עיוורון
לקוח מתוך מדור בריאות לכל, מתוך פורטל הבריאות MIOK
יותר ויותר קשישים עלולים לסבול מאבדן ראייה עקב ארבע מחלות עיקריות: סוכרת, גלאוקומה, ניוון רשתית תלוי בגיל וקטרקט. גילוי מוקדם יכול למנוע עיוורון.
 

כבדי ראייה, סיבות ופתרונות לבעיה
מאת: ד''ר נדב בלפר, מנתח בכיר במרכז הרפואי "עיניים", מנהל מרפאת עיניים במרפאות חוץ בסורוקה
כבדי ראייה הם אנשים אשר סובלים מליקוי ראייה חמור בשתי העיניים אשר אינו ניתן לתיקון בעזרת עדשות מגע או משקפיים קונבנציונאליים. כבדי ראייה סובלים באופן משמעותי מחדות ראייה ירודה, שלעתים אף נחשבת על פי חוק לעיוורון, למרות שעדיין יש להם יכולת ראייה מסוימת. ראייתם לקויה עד כדי כך שהם מתקשים לקרוא גם אותיות גדולות, מתקשים בצפייה בטלוויזיה, זיהוי פנים, זיהוי כתוביות ברחוב, מספרי אוטובוסים וכד'.
 

אור בעיניים
לקוח מתוך מדור בריאות לכל, מתוך פורטל הבריאות MIOK
תיאוריה של תאורה עשויה להוליך לשיטה פשוטה למנוע סיבה משותפת לעיוורון בחולי סוכרת. חוקרים מבריטניה מציעים שניתן למנוע את הבעיה המוכרת בשם רטינופיה סוכרתית ע’‘י שינה כשהאורות דלוקים. אבל הם מוסיפים שנחוצים מחקרים נוספים שיוכיחו שהרעיון המדליק שלהם יכול, אכן, לשמר את הראייה. 

contactus@eyes.co.il אודות |  | פרסום |    | שימוש באתר |    | יועץ רפואי - ד"ר משה מלכין |
All rights reserved © כל הזכויות שמורות לנקודת מבט