רפואת עיניים אופטיקה
 

פתרונות לראייה לקוייה


מאת: מר נתי פייט, מר מקס פופר ודר` ליאונרד רוטקוף

איבוד ראייה הינו בעל משמעות רבה לאדם. עם העלייה בתוחלת החיים, סובלים יותר ויותר אנשים מפגעי הזקנה, כולל מהפרעות בראייה. עפ’‘י מחקרים בעולם המערבי, אחוז האנשים הסובל מליקויי ראייה הולך וגדל. בארה’‘ב בלבד מדווח על 135 מליון אנשים מעל גיל 45 הסובלים בצורה זו או אחרת מליקויי ראייה. מעל גיל 70 מדובר ב-25% מכלל האוכלוסייה.
 

חולה הסובל מליקוי ראייה נאלץ להתמודד עם מצב חדש בו איבר הראייה אינו מתפקד כבעבר. דבר זה גורם לא אחת לתסכול וכעס בשל הקשיים החדשים כמו: אי יכולת בקריאה, צפייה בטלוויזיה, חוסר יכולת להתמצא במרחב ולעיתים גם שינוי מקום עבודה. ברור, שאדם הסובל מראייה לקויה עלול גם להפוך להיות לנטל על משפחתו ועל סביבתו הקרובה בכך שהוא מאבד את היכולת שלו להיות עצמאי ובכך משתנה גם מעמדו החברתי בתוך מעגל משפחתו.
 

במקרים של ראייה לקויה חשוב לקבל טיפול רפואי ותרופתי, אולם אלה לא תמיד משפרים את יכולת הראייה, לפחות לא באופן מידי. לכן, יחד עם הטיפול הרפואי חשוב לעזור לחולים אלו ולשפר את יכולות תפקוד הראייה שלהם. דבר זה נעשה ע’‘י התאמת אביזרים מיוחדים לראייה לקויה. בדיקה לליקוי ראייה שונה מבדיקת חדות ראייה רגילה, היא מקיפה יותר והיא כוללת מספר בדיקות כמו: חדות ראייה ואיכות ראייה (רגישות לקונטרסט). בדיקות אלו מאפשרות למומחים לראייה לקויה לתת את הפתרון הטוב ביותר לחולה, על ידי אביזרים מיוחדים שיפורטו להלן. התאמת האביזרים נעשית בהתאם לפגיעה במערכת הראייה ועל פי צרכיו של כל חולה וחולה.
 

אנו מחלקים את החולים הסובלים מראייה לקויה לפי פגיעה בשדה הראייה: ירידה בחדות הראייה ללא פגיעה בשדה הראייה אופיינית לחולים הסובלים מקטרקט ומחלות קרנית למיניהן. חולים אלו מתלוננים על ירידה בחדות הראייה, סינוור והילות בלילה. הפתרונות האופטיים המוצעים לחולים אלה כוללים התאמת עדשות מגע ופילטרים למיניהם (להורדת סינור). ירידה בחדות ראייה עקב פגיעה בשדה הראייה המרכזי אופיינית לחולים הסובלים מניוון מרכז הראייה וחולי סוכרת. חולים אלו מתלוננים על קשיים בקריאה, זיהוי דברים ממרחק, וקושי ניכר בזיהוי אנשים. קשיים אלו נובעים מפגיעה במרכז הראייה, דהיינו בתאי הרשתית האחראים על רזולוציה.
 

פתרונות לחולים אלו: התאמת משקפיים טלסקופים (במשקפים אלו מורכבת עדשה המכילה מספר עדשות היוצרות אפקט הגדלה למרחק), בעזרתן ניתן לשפר את יכולת הצפייה בטלוויזיה, עבודה על מחשב וקריאה; מגדלות ניידות למיניהן המאפשרות קריאה ועוד. ירידה בחדות הראייה עקב פגיעה בשדה ראייה היקפי אופיינית לחולים הסובלים מגלאוקומה, מרטיניטיס פיגמנטוזה או חולים שעברו אירוע מוחי (cva). חולים אלו מתלוננים על קושי בניידות עקב צמצום שדה הראייה. הפתרונות לחולים אלו: התאמת משקפים פריזמטיות המרחיבים את שדה הראייה ההיקפי ומקלים על ההתמצאות במרחב.
 

ברגע שהותאם האביזר הרצוי (טלסקופ, מיקרוסקופ, מגדלת, טלוויזיה במעגל סגור - טמ’‘ס ועוד), מתחיל התהליך השיקומי בו החולה לומד להשתמש במכשיר החדש ולנצלו על מנת לשפר את יכולות ההתמצאות והעצמאות שלו . כיום בארץ פועלות מספר מצומצם של מרפאות המספקות שירות מקצועי ומסור, כמו למשל המרפאה ב’‘מרכז רפואי תל אביב’‘. הנחת היסוד של המרפאה לראייה לקויה במרכז רפואי תל אביב היא לתת שירותי הבחנה הנעשים ע’‘י רופא מומחה, אופטומטריסט המתמחה בראייה לקויה והתאמת אביזרים . מרפאה זו שמה לנגד עיינה שלושה דברים חשובים: לעזור לחולה, לעודד את רוחו ולהראות לו כי יש דרך לעזור ולשפר את מצבו ולהגדיל את יכולת השימוש בעיניים למרות המוגבלות.
 

הכתבה נכתבה על ידי מר נתי פייט, מר מקס פופר ודר ליאונרד רוטקוף, מומחים לראייה לקויה במחלקת העיניים במרכז הרפואי תל-אביב.

 


 

contactus@eyes.co.il אודות |  | פרסום |    | שימוש באתר |    | יועץ רפואי - ד"ר משה מלכין |
All rights reserved © כל הזכויות שמורות לנקודת מבט