רפואת עיניים אופטיקה
 

שיטת בייטס לשיפור הראייה


מאת: סימה מיכאלי, אופטומטריסטית ותרפיסטית, מחברת הספר לראות טוב יותר

ד’‘ר בייטס היה רופא עיניים בארה’‘ב, בראשית המאה הקודמת. מתצפיות שערך בילדים, הגיע למסקנה שניתן לשפר ליקויי תשבורת על ידי תרגול נכון של כל פונקציות הראייה. רופאי העיניים, בשיטה המסורתית, התנגדו לגישתו החדשנית, כשם שהייתה התנגדות לכל ענפי הרפואה המשלימה. כיום, בארה’‘ב נעזרים אופוטומטריסטים ואופטולמולוגים בתרגול עיניים, עם או בלי משקפיים, לשיפור בעיות הראייה, כדי להקל על בעיות ראייה של המטופלים, גם כשהם מרכיבים משקפיים באופן קבוע.
 


ד’‘ר בייטס מסביר שהראייה היא תהליך דינמי ומשתנה לעיתים קרובות. מתחים נפשיים ובעיות. פסיכולוגיות מדרדרים את הראייה בעוד חיים מאוזנים שומרים עליה. כיום כל אדם שלישי נזקק למשקפיים. הבעיה הולכת ומחמירה ככול שמתרחקים מהחיים הטבעיים. בעידן של התפתחות התרבות והטכנולוגיה, יותר ויותר אנשים ובעיקר ילדים, יושבים מרותקים, ביציבה לא נכונה מול מקלטי הטלוויזיה, מסופי מחשב, מול ניירת, ולכל אלה מתווספים לחצי התקופה, כל אלה תורמים לנסיגת הראייה.
 

הפתרון הקל, שהוא המשקפיים, שקבועות על העיניים, גורם לשיתוק התנועות הטבעיות של העיניים. במקום שהעיניים ינועו בחופשיות, עם שדה ראייה גדול וכושר הסתגלות גמיש, הן תקועות מאחורי עדשות המשקפיים. בגיל מבוגר מתחיל תהליך של ניוון פונקציות הראייה ואנשים רבים זקוקים להתערבות כירוגית להצלת הראייה. ככל שאתה מפתח תלות במשקפיים, אתה לעיתים קרובות צריך להגדיל את המספרים. באופן זה מנציחים את הליקויים.
 

כיצד פועלת שיטת בייטס?
לפי שיטת בייטס המסורתית, יש להוריד את המשקפיים במקביל להתחלת תרגול העיניים. כמובן שלא כולם יכולים לוותר על המשקפיים, במיוחד אם למטופל יש קוצר ראייה גבוה. אנו חיים בתקופה שצריכים לתפקד ביום יום ולעיתים בלחץ מוגבר. לכן אנשים עם מספרים נמוכים במשקפיים, יכולים לוותר עליהם ב-80% מהפעילויות, פרט לנהיגה, שם הראייה המלאה חשובה מטעמי בטיחות.
 

שיטת בייטס מפעילה את כל פונקציות בראייה. לכל בעיה יש תרגול בסדר עדיפות. ברמה המוטורית ניתן לבצע תרגילים תוך כדי עבודה, תוך כדי נהיגה (בפקקי תנועה), תוך כדי צפייה במסכי הטלוויזיה, המחשב וכל פעילות מהתווך הקצר. שיטת בייטס רואה בהרפיית העיניים מרכיב חשוב לשיפור הראייה. ההרפיה מקיפה את המערכת הנוירולוגית של העיניים, המוח ועמוד השדרה. יש קשר הדוק בין שלושת המערכות האלו. שיטת בייטס מטפלת גם על ידי קרינת אור טבעי לעיניים, בשעות המוקדמות של הבוקר, שעה אחרי הזריחה. כמובן שזה נלמד בצורה מבוקרת.
 

שיטת בייטס מאזנת את תהליכי הריכוז והזיכרון על ידי הדמיה והפעלת דמיון מודרך. המטרה היא לאזן את הראייה הדו-עינית שקשורה ישירות לאיזון בתפקודי מוח ימין ושמאל. שיטת בייטס מאפשרת לשפר את הראייה, להוריד מספרים במשקפיים ולפתור אנשים ממצוקות העיניים, השיפור ניכר כבר אחרי חודש של פעילות יום יומית. זמן התרגול תלוי אינדיווידואלית בכל מקרה.
 

ילדים שהתגלה אצלם קוצר ראייה ועדיין לא התחילו להרכיב משקפיים, על ידי תרגול, יכולים לבטל לגמרי את הצורך במשקפיים. אלה שהם קצרי רואי גבוהים, יכולים לעצור את תהליך נסיגת הראייה, שהיא מתעצמת בגילאי העשרה ולהוריד מספרים במשקפיים. אנשים מבוגרים המרכיבים משקפי עבודה, על ידי תרגול, יכולים ‘‘לדחות את הקץ’‘ אפילו לעשר שנים. ככול שהם נעשים תלותיים, במשקפי עבודה מקרוב, כעבור חמש שנים הראייה נסוגה גם לרחוק. הם תלויים במשקפיים לכל החיים, עם סיכויים למחלות עיניים כמו קטרקט, בעיות ניווניות של הרשתית, עיניים יבשות ועוד.
 

השיפור ניכר כבר אחרי חודש של פעילות יום יומית. זמן התרגול אינדיווידואלי לכל מקרה.
 

יש לך שאלות נוספות?
פורום שיפור הראייה בדרכים טבעיות

 


 

contactus@eyes.co.il אודות |  | פרסום |    | שימוש באתר |    | יועץ רפואי - ד"ר משה מלכין |
All rights reserved © כל הזכויות שמורות לנקודת מבט