רפואת עיניים אופטיקה
 

ליקויי ראיה, Eye Defectליקויי ראייה, סקירה כללית
מאת: סימה מיכאלי, אופטומטריסטית ותרפיסטית
אצל האדם הפרימיטיווי, החי במרחבי הטבע, היו החושים מפותחים מאוד, כי בהם הייתה תלויה הישרדותו. חוש הראייה שלו למרחקים היה חד. הוא הבחין בפרטים קטניםוגם קלט את סביבתו בראייה כוללת. משהתפתחה תרבותו של האדם הפרימיטיווי, והוא החל ללמוד לקרוא ולכתוב.
 

עיוורון צבעים, עיוורי צבעים, Color Blindness
מאת: ד’‘ר משה מלכין, מומחה למחלות וניתוחי עיניים, מנהל רפואי Eyes.co.il
עיוורון צבעים, בשום אופן אינו צורה של עיוורון, אלא ליקוי בדרך בו אנו מבחינים בצבעים. נדיר שעיוורי צבעים רואים רק גוונים של אפור, ללא הבחנת צבעים בכלל. עיוורוןצבעים יכול לנבוע עקב מצב תורשתי, או להיגרם ע’‘י מחלה של עצב הראייה או הרשתית.
 

קוצר ראייה, מיופיה, Myopia
מאת: רפי מסיקה, אופטומטריסט
נתאר תחילה עין תקינה ללא ליקוי מסוים. צורת העין כדור, כאשר החלק הקדמי בולט יותר ושקוף, דרכו
חודרות קרני האור אל הרשתית. מאחורי החלק הקדמי השקוף (הקרנית), נמצאת הקשתית (הצבע של העין), עם החור באמצע (האישון). מאחורי הקשתית נמצאתהעדשה התוך עינית.
 

רוחק ראייה, היפרופיה, Hyperopia
מאת: רפי מסיקה, אופטומטריסט
נתאר תחילה עין תקינה ללא ליקוי ראייה. צורת העין דומה לכדור. החלק הקדמי בולט יותר ושקוף, דרכו חודרות קרני האור אל הרשתית. מאחורי החלק הקדמי השקוף(הקרנית) נמצאת הקשתית (הצבע של העין) עם החור באמצע (האישון).
 

עין עצלה, אמבליופיה, Lazy Eye
מאת פרופ' פנחס נמט, מנהל מרפאת ילדים ברשת מרפאות ‘‘עיניים’‘
הראיה מתפתחת אצל התינוק בשנת חייו הראשונה. תוך מספר חודשים הוא מגיע לחדות הראיה המקסימאלית (6/6), לראיית צבעים ולראיית עומק. התפתחות זו תלויה בכך שהעיניים בריאות, דהיינו שהמערכת האופטית והמערכת העצבית תקינות.
 

אסטיגמציה, צילינדר;  
מאת ד’‘ר אורי מלר, רופא עיניים בכיר במרכז הרפואי ‘‘עיניים’‘ ובמרכז הרפואי ‘‘קפלן’‘
אסטיגמטיזם מתרחש כאשר המשטח הקדמי של העין, הקרנית או העדשה התוך עינית, מאופיינים בעקמומיות לא סדירה. במצב נורמלי, עקמומיות (רדיוס) הקרנית שווהבכל הכיוונים, מה שגורם לעין להיות ספרית.
 

זוקן ראייה, פרסביופיה, Presbyopia
מאת: ד’‘ר משה מלכין, מומחה למחלות וניתוחי עיניים, מנהל רפואי Eyes.co.il
פרסביופיה הינו ליקוי ראייה, ולמעשה מהווה את הליקוי הנפוץ ביותר. להבדיל מליקויים אחרים, פרסביופיה קשור לגיל, ומתרחש ברוב המקרים בשנות הארבעים לחיי האדם(בממוצע מגיל44).
 

ראיה ירודה, Low Vision
מאת: אזני רונית, אופטומטריסטית
באומרינו ראייה או ראייה ירודה אנו מתכוונים למצבים אשר באופן אינטואיטיבי וראשוני אנו מבינים אותו. יחד עם זאת עצם המהות של הראייה הינו בעייתי להבנה מאחרוהוא כרוך בהיבטים שונים של הקשר בין הגוף לנפש שפילוסופים רבים התחבטו בו.


 

contactus@eyes.co.il אודות |  | פרסום |    | שימוש באתר |    | יועץ רפואי - ד"ר משה מלכין |
All rights reserved © כל הזכויות שמורות לנקודת מבט