רפואת עיניים אופטיקה
 

Eye Disease - מחלות עיניים


אובאיטיס, דלקת הענביה, דלקת סטרילית של תכולת העין, אוביאיטיס
מקור המילה אוביאה מהשפה היוונית ומשמעותה אשכול ענבים. הקדמונים קראו לתכולת העין הפנימית בשם אוביאה, והמונח נשאר עד היום וכולל את כל חלקי העין להוציא את המעטפת החיצונית. המונח אוביאיטיס מתאר דלקת של האוביאה או של תכולת העין.
 

אוטם של ראש עצב הראייה
מאת: ד’‘ר הדס שטיבל-קליש, רופאה בכירה בשירות הנוירו-אופתלמולוגי, מרכז רפואי רבין
הנוירו-אופתלמולוגיה - תת-התמחות ברפואת עיניים ובנוירולוגיה - עוסקת במחלות של המוח ושל מערכת העצבים, המשפיעות על הראייה ועל תנועת העיניים, העפעפיים והאישונים. אחת המחלות פוגעת בעצב הראייה על ידי איסכמיה או ‘‘אוטם של ראש עצב הראייה’‘.
 

בלפריטיס, דלקת עפעפיים, Blepharitis
מאת: ד’‘ר משה מלכין, מומחה למחלות וניתוחי עיניים, מנהל רפואי Eyes.co.il
בלפריטיס הינו מונח כללי לדלקת של העפעף והריסים. זהו אחד המצבים הנפוצים והעיקשים ביותר ברפואת העיניים, בד’‘כ המצב נובע מהיגיינה לקויה של העפעף, זיהום חיידקי מדרגה נמוכה (בד’‘כ מחיידק בשם סטפילוקוקס), תגובה אלרגית ו/או אבנורמלית בתפקוד בלוטות השומן של העפעף, למשל, חסימת הבלוטה או הפרשת יתר.
 

דלקת הלחמית, העין האדומה, Conjunctivitis
מאת: ד’‘ר משה מלכין, מומחה למחלות וניתוחי עיניים, מנהל רפואי Eyes.co.il
הלחמית (Conjunctivia) הינה הקרום השקוף המצפה את לובן העין ואת החלק הפנימי של העפעפיים. דלקת של קרום הלחמית נקראת Conjunctivitis. זוהי אחת המחלות הנפוצות ביותר. היא יכולה להיגרם ע’‘י נגיף (וירוס) חיידק (בקטריה) או מתגובה אלרגית לאבק בית, אבקנים (בד’‘כ באביב), עישון, חומרים נדיפים או כימיקלים שונים.
 

דלקת לחמית אביבית, תקוות חדשות להקלה
מאת: ד’‘ר יאיר מורד, מנהל מרפאת העיניים לילדים בבי’‘ח אסף הרופא
עם בואו של האביב, ואיתו הפריחה והלבלוב, צפויים שוב חלק מהילדים לחוות את נחת זרועה של אחת ממחלות האלרגיה הקשות - דלקת הלחמית האביבית. כמו תופעות אלרגיות אחרות, גם האביבית מתלקחת בעיקר עקב מגע עם חומרים אלרגניים המרחפים בחלל האוויר ומופרשים מאבקני צמחים למיניהם, חיות בית, או קרדית אבק הבית.
 

דלקת עצב הראייה
מאת: ד’‘ר שלמה דותן, מנהל השירות הנוירואופתלמולוגי הקליני בביה’‘ח ‘‘הדסה’‘עין כרם
דלקת של עצב הראייה הינה הגורם השכיח ביותר לאיבוד ראייה פתאומי אצל אנשים צעירים. היא מלווה לעיתים קרובות בהרגשת אי-נוחות או כאב בתוך או סביב לעין, המתגברת בהזזת העין.
 

היפרדות רשתית, הפרדות הרשתית, Retinal Detachment
מאת: פרופ' גיורא טרייסטר, פרופ' ענת לבנשטיין
היפרדות רשתית הוא מצב בו רשתית העין נפרדת מקיר גלגל העין עקב קרע שנוצר בה. ברב המקרים ניתן לטפל במצב זה על ידי ניתוח חיגור או הזרקת גז. לעתים יש לבצע ניתוח מסובך יותר הנקרא ויטרקטומיה.
 

השתלת קרנית, טכניקות להשתלת קרנית
מאת: פרופ' דוד צדוק, סגן מנהל מחלקת עיניים בבית חולים אסף הרופא, מנהל מרפאת הקרנית
השתלת קרנית הינו ניתוח ההשתלה הראשון שבוצע בעולם כבר ב 1905. מאז ועד לשנים האחרונות הניתוח לא השתנה במהותו, החלפת הקרנית לכל עובייה בכל מקרה של אובדן ראייה הנובע מעכירויות או עיוותים בקרנית, ובבצקת קרנית הנובעת מאי ספיקה אנדותליאלית (שכבת התאים הפנימית בקרנית).
 

חור מקולרי, חור במרכז הראיה
מאת: ד’‘ר דויד האוזר, מנהל יחידת הרשתית בבי"ח ברזילי
חור מקולרי הוא חור קטן המתפתח במרכז הרשתית – באזור מרכז הראיה. אזור מרכז הראיה נקרא מקולה, והוא אחראי על הראיה החדה שלנו, כלומר, ראיית פרטים קטנים, נהיגה וקריאה. כאשר נוצר חור מקולרי, הראיה נפגעת והופכת להיות מטושטשת ולעתים מעוותת.
 

חלזיון, כלזיון, ניתוח להסרת חלזיון, Chalazion
מאת: ד’‘ר משה מלכין, מומחה למחלות וניתוחי עיניים, מנהל רפואי Eyes.co.il
כלזיון (מיוונית - בליטה קטנה) הינו הכינוי לאותו גוש קטן בתוך העפעף שבד’‘כ מהווה שארית של דלקת העפעף או שעורה שהופיעה קודם. למעשה מדובר בציסטה הנוצרת בעפעפיים כתוצאה מחסימה של מוצא הבלוטות ע’‘ש מיובומיאן, המייצרות שומן ונמצאות בתוך רקמת העפעף.
 

חסימת דרכי הדמעות
מאת: ד''ר אורי מלר רופא עיניים בכיר במרכז הרפואי ''עיניים'' ובמרכז הרפואי ''קפלן''
בלוטת הדמעות נמצאת בארובת העין, מעל חלקו החיצוני של העפעף העליון. בלוטה זו אחראית לכ- 70% מהפרשת הדמעות. שאר הדמעות מופרשות מבלוטות דמע נוספות הקיימות בעפעפיים.
 

חסימת כלי דם ברשתית (עורקים וורידים)
מאת: ד’‘ר דויד האוזר, מנהל יחידת הרשתית בבי"ח ברזילי
חסימת כלי דם ברשתית היא תופעה שכיחה יחסית ועלולה לגרום לאובדן ראייה חמור. בפרק הנוכחי ננסה להבהיר חלק מהשאלות המטרידות חולים הסובלים מבעיה זו. העורקים הם כלי דם שמובילים דם רווי בחמצן וחומרי תזונה אל העין.
 

מחלת רשתית מסוכרת, רטינופתיה סוכרתית - Diabetic Retinopathy
מאת: ד’‘ר משה מלכין, מומחה למחלות וניתוחי עיניים, מנהל רפואי Eyes.co.il
סוכרת הינה מחלה המתרחשת כאשר בלוטת הלבלב )פנקריאס), אינה מפרישה מספיק אינסולין, או שהגוף אינו מסוגל ליצר זאת בצורה נאותה. אינסולין הינו ההורמון המווסת את רמת הסוכר בדם. גם ילדים וגם מבוגרים יכולים ללקות בסוכרת.
 

ממברנה אפירטינלית, קרום על פני רשתית העין
מאת: ד’‘ר דויד האוזר, מנהל יחידת הרשתית בבי"ח ברזילי
ממברנה אפירטינלית היא קרום המתפתח וצומח על פני הרשתית באזור מרכז הראיה (מקולה) ועלול לגרום להפרעת ראיה.
 

ניוון הרשתית הקשור לגיל -Age-related Macular Degeneration
מאת: פרופ' ענת לבנשטיין, פרופ' יובל יסעור, מחלקת עיניים, המרכז הרפואי ת’‘א ואוניברסיטת ת’‘א
ניוון הרשתית הקשור לגיל (AMD) הינו הסיבה השכיחה ביותר לאבדן ראייה חמור באנשים מעל גיל 50 שנה, בעולם המערבי. שכיחות המחלה עולה עם הגיל. מעריכים, כי בשנת 2020 ילקו בארה’‘ב 8 מיליון מבוגרים בני 65 ומעלה ב-AMD .
 

ניתוח להסרת פטריגיום, Pterygium
מאת: ד’‘ר משה מלכין, מומחה למחלות וניתוחי עיניים, מנהל רפואי Eyes.co.il
פינגווקולה ופטריגיום הינם תוצאה של שיגשוג רקמת החיבור של הלחמית הגדלה באיטיות. נגעים אלו אינם ממאירים, והם שכיחים יותר במבוגרים כאשר השכיחות עולה עם הגיל. תזכורת אנאטומית: השכבה החיצונית של העין מורכבת מלובן העין (סקלרה) ומהקרנית השקופה.
 

ניתוחי מרכז הראיה
מאת: ד''ר דן בורלא, מומחה למחלות וניתוחי רשתית
מרכז הראיה הוא המקום הרגיש ביותר ברשתית וניתוחים במרכז הראיה נחשבים לפעולה הכירורגית העדינה ביותר התבצעת על ידי יד אדם. הניתוחים נועדו לטיפול במספר מצומצם של מחלות וברובם מבוצע קילוף של קרומים מעל פני הרשתית המרכזית או "בליבת המערכת" ביחס של דמיון למיקרואלקטרוניקה.
 

ניתוח קטרקט, Cataract
מאת: ד’‘ר משה מלכין, מומחה למחלות וניתוחי עיניים, מנהל רפואי Eyes.co.il
קטרקט (ירוד בעברית) מהווה את הסיבה הנפוצה ביותר לירידה בראייה בכלל האוכלוסייה. שכיחותו רבה בקרב מבוגרים (כדי חמישית מגילאי 60 ומעלה, כמחצית מגילאי 75 ומעלה). עם זאת הקטרקט יכול להופיע בגילאים צעירים יותר ואפילו אצל תינוקות.
 

עיניים יבשות, טיפול בעין יבשה, יובש עיניים
מאת: ד''ר נדב בלפר, מנתח בכיר במרכז הרפואי "עיניים", מנהל מרפאת עיניים במרפאות חוץ בסורוקה
דמעות העין מתפזרות כשכבה עדינה (פילים) על פני קרנית העין. הן מקנות לקרנית שטח פנים חלק, שומרות על לחות העין, על אפיתל הקרנית (השכבה החיצונית) והן הקו הראשון בהגנה על העין מפני חדירה של זיהומים.
 

קרטוקונוס, השתלת קרנית, קרנית חרוטית
מאת: ד''ר אורי ריחני, מומחה למחלות וניתוחי קרנית
קרטוקונוס או קרנית-חרוטית הינה מחלה נפוצה בקרב צעירים בתקופת הבגרות, בה מתפתחת התדקקות והתבלטות של הקרנית תוך עיוות צורתה הכיפתית ועליה בקמירותה.
 

שעורה בעין, שעורה בעיניים, Stye
מאת: ד’‘ר משה מלכין, מומחה למחלות וניתוחי עיניים, מנהל רפואי Eyes.co.il
שעורה (הורדאולום בשפה המקצועית) הינה גוש קטן המופיע בעפעף. באופן טיפוסי, השעורה הינה תוצאה מזיהום חיידק סטפילוקוקוס או מחסימת בלוטות השומן שמסביב לריסים או בתוך העפעף.
 


 

contactus@eyes.co.il אודות |  | פרסום |    | שימוש באתר |    | יועץ רפואי - ד"ר משה מלכין |
All rights reserved © כל הזכויות שמורות לנקודת מבט