רפואת עיניים אופטיקה
 

הזרקת אבסטין או לוסנטיס


מאת: ד’‘ר דויד האוזר, מנהל יחידת הרשתית בבי"ח ברזילי

ניוון רשתית מקולרי (AMD): אווסטין (Avastin) או לוסנטיס (Lucentis), מי טובה יותר?
חלקו הראשון של מחקר ה CATT שפורסם בחודש מאי 2011 הראה כי בתקופת מעקב של שנה אחת, אין הבדל משמעותי ביעילות של אווסטין ולוסנטיס כטיפול בניוון מקולרי רטוב (AMD). 
 

ניוון רשתית מקולרי .

תמונה ימנית - עין עם ניוון רשתית מקולרי רטוב (AMD)
תמונה שמאלית - עין עם רשתית תקינה להשוואה

שתי התרופות, האווסטין והלוסנטיס, זהות למעשה באתר הפעיל שלהן, והן מכוונות לחסום בעין פעילות של חומר ששמו הוא ה VGEF . זהו חומר טבעי, סמן ביולוגי, המיוצר בגופינו באופן נורמאלי. אבל במצבים מסוימים, כשהוא מצוי בריכוזים גבוהים,VEGF מעורר צמיחת כלי דם לא תקינים ויש לו קשר לתופעות המתרחשות בשלב הרטוב של ניוון מקולרי (AMD), כגון צמיחה של כלי דם לא תקינים, ודליפה מכלי דם פגועים. ה VEGF מצוי בגוף ברמות גבוהות גם במחלות אחרות, שבהן מתרחשת צמיחה לא תקינה של כלי דם, כמו סרטן. במחקרים ראשוניים נמצא כי עיכוב פעולת VEGF גורם לנסיגה ביצירת כלי דם לא תקינים ומפחית מדליפת הנוזלים שמאפיינת כלי דם מסוג זה. בעקבות אותם מחקרים פותחו האווסטין ובהמשך הלוסנטיס החוסמות את הפעילות של VEGF. התרופות ניתנות בהזרקה ישירה לתוך חלל העין. 

מהו פרק הזמן המומלץ בין זריקה לזריקה?
מחקר ה CATT אשר מומן על ידי משרד הבריאות האמריקאי, השווה בין שתי דרכי טיפול  שונות. מחצית החולים עם ניוון מקולרי טופלו בזריקות חוזרות כל חודש במשך השנה, ואילו המחצית השנייה טופלה לפי הצורך בלבד – כלומר על פי תגובת המחלה לזריקה. כל אחת משתי הקבוצות חולקה לשתי תת קבוצות כאשר קבוצה אחת מטופלת בזריקות אווסטין והשנייה בזריקות לוסנטיס. לאחר שנה נמצא כי בכל הקבוצות נבלמה ההידרדרות בראיה ביותר מ 90% מהחולים. בנוסף, נצפה שיפור משמעותי בחדות הראיה ברבע עד שליש מהחולים. התוצאות רומזות כי יתכן שטיפול הניתן מידי חודש בזריקות אווסטין, או לוסנטיס, יעיל מעט יותר מאשר טיפול באווסטין, או לוסנטיס לפי צורך. יתכן שהבדל קטן זה בין שתי צורות הטיפול השונות, נבע משימוש בציוד צילום (צילום OCT). בשנה השנייה של המחקר, אשר תוצאותיו יתפרסמו בשנת 2012 , תיבדק ההשפעה של השימוש בצילום OCT חדש לעומת ישן. יתכן כי בשימוש במכשיר החדש יעלם ההבדל בין שתי שיטות הטיפול. 

מהו ההבדל במחיר בין אווסטין ללוסנטיס?
קיים פער מחירים עצום בין התרופות אווסטין ולוסנטיס. תרופת הלוסנטיס יקרה פי 40 מאשר האווסטין. בארה"ב במהלך מחקר ה CATT תומחרה זריקת אווסטין ב 50$ לעומת 2000$ לזריקת לוסנטיס. ההבדל העצום במחיר גרם לכך שאווסטין הפכה בחלקים מסוימים של העולם, כמו גם בישראל, לטיפול הסטנדרטי במחלת ניוון מקולרי בצורה הרטובה. בישראל התרופה אומנם אינה כלולה בסל הבריאות, ולמרות זאת בתחילת שנת 2008 החליטו כל קופות החולים לתת לחולי ניוון רשתית מקולרי (AMD) החזר כספי מלא. במקרים בהם הטיפול בזריקות אווסטין לא עולה יפה, והניוון המקולרי ממשיך להידרדר, יש מטפלים הממליצים לנסות טיפול בלוסנטיס, למרות שלא הוכח כי קיים הבדל משמעותי בין התרופות.  
 

ניוון רשתית מקולרי

.
הזרקת אווסטין לחלל העין נעשית בעזרת הרדמה מקומית וניתן לעשותה בתנאי מרפאה

אז מה שיטת הטיפול המומלצת בזריקות אווסטין או לוסנטיס?
מומחי רשתית רבים ממליצים להתחיל את הטיפול בסידרה רצופה של 3 או 4 זריקות רצופות כל חודש ורק לאחר מכן לעשות הערכה מחדש של מצב המחלה. גישה זאת כאמור קיבלה חיזוק לנוכח היתרון הקל שנצפה בקבוצת החולים שטופלה כל חודש במחקר ה CATT.


למאמר שפורסם בעיתון הארץ בשנת 2009 ומתאר את השתלשלות הפיתוח והשימוש בתרופות האווסטין והלוסנטיס כטיפול בניוון מקולרי (AMD) -לחצ/י כאן

 

contactus@eyes.co.il אודות |  | פרסום |    | שימוש באתר |    | יועץ רפואי - ד"ר משה מלכין |
All rights reserved © כל הזכויות שמורות לנקודת מבט