רפואת עיניים אופטיקה
 

מחלות רשתית העין, ניתוחי רשתית


מבחר סרטונים
מבחר סרטונים שנבחרו מרשת האינטרנט ע"י מערכת EYES: היפרדות רשתית, חור מקולרי, ERM, ניוון מרכז הראיה.

מהו ניתוח ויטרקטומיה?
מאת: ד"ר ריטה ארליך, רופאת עיניים ומנתחת בכירה, מרכז רפואי רבין
בניתוח ויטרקטומי כורתים את הזגוגית (ויטראוס) הג'ל שממלא את חלל העין. בניתוח מבצעים 3 חתכים קטנים בדופן העין שדרכם מכניסים את המכשירים הדרושים לניתוח וכוללים פתח לנוזל פזיולוגי שמוזרם במהלך הניתוח ומחליף את הזגוגית שנשאבת...
 

חור מקולרי, חור במרכז הראיה
מאת: ד’‘ר דויד האוזר, מנהל יחידת הרשתית בבי"ח ברזילי
חור מקולרי הוא חור קטן המתפתח במרכז הרשתית – באזור מרכז הראיה. אזור מרכז הראיה נקרא מקולה, והוא אחראי על הראיה החדה שלנו, כלומר, ראיית פרטים קטנים, נהיגה וקריאה. כאשר נוצר חור מקולרי, הראיה נפגעת והופכת להיות מטושטשת ולעתים מעוותת.
 

ניתוחי מרכז הראיה
מאת: ד''ר דן בורלא, מומחה למחלות וניתוחי רשתית
מרכז הראיה הוא המקום הרגיש ביותר ברשתית וניתוחים במרכז הראיה נחשבים לפעולה כירורגית עדינה ביותר. הניתוחים נועדו לטיפול במספר מצומצם של מחלות וברובם מבוצע קילוף של קרומים מעל פני הרשתית המרכזית או "בליבת המערכת".
 

ממברנה אפירטינלית, קרום על פני רשתית העין
מאת: ד’‘ר דויד האוזר, מנהל יחידת הרשתית בבי"ח ברזילי
ממברנה אפירטינלית היא קרום המתפתח וצומח על פני הרשתית באזור מרכז הראיה (מקולה) ועלול לגרום להפרעת ראיה.
 

היפרדות רשתית -Retinal Detachment
מאת: פרופ' גיורא טרייסטר, פרופ' ענת לבנשטיין
היפרדות רשתית הוא מצב בו רשתית העין נפרדת מקיר גלגל העין עקב קרע שנוצר בה. ברב המקרים ניתן לטפל במצב זה על ידי ניתוח חיגור או הזרקת גז. לעתים יש לבצע ניתוח מסובך יותר הנקרא ויטרקטומיה.
 

מחלת רשתית מסוכרת, רטינופתיה סוכרתית - Diabetic Retinopathy
מאת: ד’‘ר משה מלכין, מומחה למחלות וניתוחי עיניים, מנהל רפואי Eyes.co.il
סוכרת הינה מחלה המתרחשת כאשר בלוטת הלבלב )פנקריאס), אינה מפרישה מספיק אינסולין, או שהגוף אינו מסוגל ליצר זאת בצורה נאותה. אינסולין הינו ההורמון המווסת את רמת הסוכר בדם. גם ילדים וגם מבוגרים יכולים ללקות בסוכרת.
 

הטיפול ברטינופתיה סוכרתית
מאת: ד’‘ר דויד האוזר, מנהל יחידת הרשתית בבי"ח ברזילי
הטיפול ברטינופתיה סוכרתית כולל טיפול מניעתי שנעשה באחריות החולה עצמו ובהדרכת רופאיו, וטיפול בפגיעת עיניים קיימת שמבוצע על ידי רופא העיניים.
 

חסימת כלי דם ברשתית (עורקים וורידים)
מאת: ד’‘ר דויד האוזר, מנהל יחידת הרשתית בבי"ח ברזילי
חסימת כלי דם ברשתית היא תופעה שכיחה יחסית ועלולה לגרום לאובדן ראייה חמור. בפרק הנוכחי ננסה להבהיר חלק מהשאלות המטרידות חולים הסובלים מבעיה זו. העורקים הם כלי דם שמובילים דם רווי בחמצן וחומרי תזונה אל העין.
 

ניוון הרשתית הקשור לגיל -Age-related Macular Degeneration
מאת: פרופ' ענת לבנשטיין, פרופ' יובל יסעור, מחלקת עיניים, המרכז הרפואי ת’‘א ואוניברסיטת ת’‘א
ניוון הרשתית הקשור לגיל (AMD) הינו הסיבה השכיחה ביותר לאבדן ראייה חמור באנשים מעל גיל 50 שנה, בעולם המערבי. שכיחות המחלה עולה עם הגיל. מעריכים, כי בשנת 2020 ילקו בארה’‘ב 8 מיליון מבוגרים בני 65 ומעלה ב-AMD .
 

חידושים בטיפול בניוון רשתית הקשור לגיל
ד’‘ר האוזר דויד - מנהל יחידת הרשתית - בי’‘ח ברזילי, פרופ' לבנשטיין ענת - מנהלת מחלקת עיניים - מרכז רפואי ת’‘א, פרופ' יסעור יובל - מנהל תחום עיניים - שרותי בריאות כללית
מטרת המאמר, לסקור את החידושים בטיפול בניוון רשתית הקשור לגיל. חידושים אלה הם בעלי חשיבות רבה וצופנים סיכוי לחולל מהפיכה בתחום.
 

הזרקת אבסטין או לוסנטיס
מאת: ד’‘ר דויד האוזר, מנהל יחידת הרשתית בבי"ח ברזילי
חלקו הראשון של מחקר ה CATT שפורסם בחודש מאי 2011 הראה כי בתקופת מעקב של שנה אחת, אין הבדל משמעותי ביעילות של אווסטין ולוסנטיס כטיפול בניוון מקולרי רטוב (AMD).
 

גנטיקה של מחלות רשתית
באדיבות העמותה לחקר בריאות העין ומניעת עיוורון בישראל
הגנטיקה של מחלות הרשתית הינה מורכבת יחסית, ודורשת בירור מעמיק של דרך ההורשה של המחלה במשפחה (האם יש חולים נוספים במשפחה? מה קרבתם? האם כולם סובלים מאותה מחלת רשתית? באותה חומרה? וכו') ושל מחלת הרשתית אצל כל חולה. קיימים לפחות 160 גנים שונים שיכולים לגרום למחלות רשתית, אך סביר להניח שהמספר גדול בהרבה.

מחלת בסט
באדיבות העמותה לחקר בריאות העין ומניעת עיוורון בישראל
מחלת הבסט ידועה גם בשם Vitelliform macular dystrophy, הינה מחלת ניוון מקולרי תורשתי המאופיינת ע''י איבוד הראייה המרכזית. במחלת ה''בסט'' מתנוון אזור המקולה שהינה החלק המרכזי של הרשתית. איבוד הראייה המרכזית מתרחש עקב ניוון מקולרי שבו תאי הקולטנים באיזור המקולה מתנוונים. המחלה ניתנת בדרך-כלל לאיבחון בגיל הילדות או ההתבגרות.


 

contactus@eyes.co.il אודות |  | פרסום |    | שימוש באתר |    | יועץ רפואי - ד"ר משה מלכין |
All rights reserved © כל הזכויות שמורות לנקודת מבט